Arvuti puhastamine ja kiiremaks muutmine


Nagu auto, nii vajab ka arvuti korrapärast hooldust, et alati heas vormis püsida. Allpool leiate teavet selle kohta, kuidas arvutit puhastada ja jõudlust optimeerida. 

PS: Kõiksugu "kiirendamise" programme ei ole mõtet kasutada. Pahatihti teevad nad olukorra ainult hullemaks, eriti siis kui neid kasutada ei oska. (nt ming programm ei hakka enam korralikult tööle või tekivad mõned muud süsteemi tõrked). Samuti ei anna "kiirendamise" programmid soovitud tulemust. Nad ei saa lubatud "400%" arvutit kiiremaks teha. Seega ei ole vajadus neid otseselt kasutada ega ka osta.

 

http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/sammud.png
http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/download.pngSamm 1: Lae alla vajalikud programmid 
Kõigepealt tuleb alla laadida vajalikud tööriistad/programmid, mida hakkame kasutame selles õpetuses. Lae alla programmid all olevatelt linkidelt 

1.1 CCleaner

1.2 Defraggler

1.3 Temp File Cleaner
http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/failidepuhastus.pngSamm 2: Mittevajalikud failid 

Arvutisse salvestatakse palju selliseid faile, mida ei lähe otseselt vaja. Osa neist on kahjutud, teine osa aeglustab arvuti tööd. Nende failide eemaldamine ei aita mitte üksnes arvuti sisu korrastada/puhastada, vaid parandab ka arvuti jõudlust.

 

Ajutised failid luuakse näiteks siis, kui laaditakse alla ja paigaldatakse tarkvara, avatakse faile e-posti või kiirsuhtlusprogrammides jne. Reeglina kustutab faili loonud programm faili pärast toimingu lõpetamist, kuid mõnikord võib juhtuda, et fail jääb kustutamata ja niiöelda "ripakile". Sellel võib olla mitu põhjust, näiteks programmi paigaldamine katkestati enne lõpulejõudmist. Süsteem loob ajutisi faile ka siis, kui veebis surfatakse. Veebisirvimisprogrammid (nt Internet Explorer ja Mozilla Firefox) talletavad veebilehed kõvaketta vahemälus, mis võimaldab neid järgmisel külastamisel kiiremini laadida. Aja jooksul võivad vanad ajutised failid (mis võivad olla üsna suured) hõivata palju kõvakettaruumi ning suurendada kõvaketta killustumist. Nende failide kustutamine on turvaline. Windows ei luba kustutada midagi sellist, mida mõni avatud programm kasutab. Ajutiste failide kustutamisel vabaneb palju väärtuslikku kõvakettaruumi. Lihtsaim viis korrastada arvutis paiknevaid faile ja optimeerida jõudlust on eemaldada ajutised failid kord kalendrikuus.


2.1 Mittevajalike failide puhastamine 
Kõigepealt tuleb alla laadida TFC. Seejärel ava programm parema klikiga - Run as administrator / Käivita administraatorina (kui sul on Windows Vista või uuem). XP puhul ava lihtsalt TFC.exe

 

Veendu, et kõik pooleliolev töö on salvestatud, sest TFC sulgeb mõningad programmid automaatselt.
Vajuta "Start". Selle peale hakkab TFC arvutist ebavajalikke faile otsima/kustutama. Kui see on tehtud, kuvatakse tulemused all punaselt. (Analüüsi kiirus sõltub arvuti kiirusest ning ka mittevajalike failide hulgast) Pärast analüüsi lõppu võib vaja olla arvuti taaskäivitada

 

http://ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/TFC.png
http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/register.pngSamm 3: Windowsi register 

Windowsi register on asukoht arvutis, kus operatsioonisüsteem Windows talletab teavet, mida võib hiljem vaja minna (nt rakenduse avamiseks, süsteemisätete muutmine jne). Register sisaldab kõigi kasutajate profiile, arvutisse paigaldatud rakendusi ja nende poolt loodavate dokumentide tüüpe, teavet süsteemi riistvara kohta ning kasutatavaid porte. Aja jooksul võib Windowsi registris sisalduv teave aeguda (nt rakenduse desinstallimisel juhtpaneeli funktsiooni "Programmide lisamine või eemaldamine" abil). Orb- ja kaotsiläinud teabe kogunemine ja registri ummistumine aeglustab arvuti tööd ning põhjustab tõrketeateid ja süsteemi kokkujooksmist. Üks tunnusteks võib olla ka see, et arvuti käivitub tavalisest aeglasemalt. Nende sagedaste probleemide ennetamiseks on soovitatav kord kuus registrit puhastada.


3.1 Windowsi registri puhastus 

Paigalda arvutisse CCleaner (vali keeleks Eesti keel). Siiski ole paigaldamisel ettevaatlik: Eemalda pärast "Edasi" klikkamist valikud "Lisa "Käivita CCleaner prügikasti menüüle" ning "Lisa 'Ava Ccleaner...' Prügikasti menüüle".

Pärast Ccleaneri paigaldamist ja avamist vajuta vasakul olevas menüüs nupule "Register" ja seejärel "Otsi vigu". Pärast seda, kui CCleaner on sinu registri vead ülesse leidnud, vajuta "Paranda valitud vead" nuppu. Seejärel peaks CCleaner küsima, et kas soovid registrist varukoopia teha. Vali jah ning salvesta see näiteks oma dokumentide kausta. Kui see on tehtud, vajuta nuppu "Paranda kõik valitud vead". Nüüd võid sulgeda selle akna.

 http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/tarkvara_eemaldamine.pngSamm 4: Eemalda ebavajalikud programmid 

Kui arvutis on palju ebavajalikke programme, siis tihtipeale jääb arvuti aeglasemaks. Eriti juhul, kui enamus nendest käivitub koos arvutiga. Programme ei saa niisama lihtsalt eemaldada - kustutades ainult programmi ikooni töölaualt. Nii jäävad programmi failid ikkagi arvutisse. Programmi saate eemaldada spetsiaalselt selleks mõeldud kohast.


4.1 Eemaldamine 

Vajuta CCleaneri vasakul olevas menüüs nupule "Tööriistad" ja siis "Deinstall". Seal tuleb valida programm, mida tahad eemaldada, või programmi, mida sa enam ei kasutata. Kui programm valitud, tuleb vajutada "Eemalda valitud programm" nuppu. Eemalda ainult neid programme, mida sa ise ka tead (st kui sa ei tea, mida mingi programm teeb siis on parem, kui sa seda ei puutu).

 

http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/ek_ccleaner3.PNG

 

4.2 AdwCleaner 
Lisaks programmide eemaldamisele on mõislik ka igasugused toolbarid ja muud ebavajalikud brauseri lisad eemaldada. Siinkohal ei räägi me Adblock'ist või WebOfTrust pluginatest ja lisadest, vaid Ask, Babylon jt tööriistaribadest/seadetest/programmideks. Selleks on eraldi õpetus, mis tasuks kindlasti läbi teha. Isegi kui arvad, et sinu arvutis midagi pole, võib teinekord üllatus olla suur. AdwCleaneri õpetuse leiab siit. 


 

 

http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/kaivituvad_programmid.pngSamm 5: Arvutiga käivituvad programmid 

Koos arvutiga võivad käivituda paljud erinevad programmid, mis ilmuvad tegumireale. Mida rohkem selliseid programme on, seda kauem võtab aega arvuti käivitamine. Enamus automaatselt käivituvatest programmidest ei oma kasutust ning need võib rahumeeli automaatkäivituse listist eemaldada. 

 

Vajuta CCleaneri vasakul olevas menüüs nupule "Tööriistad" ja siis "Käivitus". Seal tuleb valida programmid, mida tahad automaatkäivitusest eemaldada, või programmi, mida sa enam ei kasutata nii tihti. Kui programm valitud, tuleb vajutada "Blokeeri" nuppu. Blokeeri ainult neid programme, mida sa ise ka tead (st kui sa ei tea, mida mingi programm teeb siis on parem, kui sa seda ei puutu). 

Kui sa ei tea, mida võiks blokeerida, või kirjeid on liiga palju, võid kasutada allolevat "Salvesta tekstifailina" valikut ning tekitatud fail Laurile saata (lauri.sade ätt ekaitse.ee). Tema saadab sulle vastu e-kirja, kus ütleb, millised kirjed võib blokeerida.

 


 http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/viiruste_eemaldamine.jpgSamm 6: Viirused, viirused ja jälle kord viirused!!! 
Kindlasti peab oma arvutit viiruste suhtes kontrollima! Kontrolli vähemalt kord kuus! 
Viirused aeglustavad arvutit kohe kindlasti. Nende eemaldamiseks vaata järgnevat õpetust: 


Pahvara/viiruste eemaldamise õpetus

http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/defragment.pngSamm 7: Defragmendi oma kõvakettast 

Kujutlege, et tähtsad paberid on läbisegi teie töölaual ning vajaliku leidmiseks peate iga kord kõik paberid läbi vaatama. Kui aga korraldaksite paberid kaustadesse, leiaksite vajaliku info kiiresti üles. Arvuti salvestab failis tehtud muudatused kõvakettal saadaolevasse suurimasse ruumi, mis ei pruugi olla aga samas asukohas, kus on talletatud selle faili muud osad. Nii võib kõvaketas aja jooksul killustuda, mis tähendab, et failid on talletatud osadena mööda kõvaketast laiali. Iga kord, kui soovite faili kasutada, peab arvuti kõigi selle failiga seotud osade leidmiseks otsima kogu kõvakettalt. Liigne killustatus aeglustab arvuti reageerimiskiirust ning seega tuleks kõvaketast vähemalt kord kuus defragmentima. Kõvaketta regulaarne defragmentimine aitab optimeerida arvuti jõudlust ja tagab arvuti kiirema töö. Pidage meeles, et defragmentimine (eriti esmakordne) võib palju aega võtta. Soovitatav on defragmentimine käivitada siis, kui arvutit ei kasutata.


7.1 Defraggler 

Defraggler on väike, aga samas väga hea defragmentimise programm. Vali kõvakettad/partitsioone, mida soovid defragmentida. Mitme ketta/partitsiooni valimiseks hoia SHIFT klahvi all. Kindlasti vali C: ketas, või ketas, kuhu Windows paigaldatud on. Seejärel vajuta nuppu "Defrag". Reeglina pole vaja defragmentida teisi draive peale selle, kuhu on Windows paigaldatud.

 

 


http://www.ekaitse.ee/images/opetused/hooldus/pisipildid/arvutikaitse.pngSamm 8: Arvutikaitse 
Kui tahad oma arvutit korras hoida, võiksid läbi lugeda ka järgneva õpetuse: 
Kuidas kaitsta end pahavara eest!

 

 

LÕPPSÕNA


Ülalolev õpetus on eelkõige üldisem teguviis, kuidas arvutit natukenegi kiiremaks saada. Kahjuks pole selleks võimalik luua universaalset õpetust. Seda sellepärast, et mängu tulevad ka teised tegurid, näiteks arvuti temperatuurid, kõvaketta seisukord jne (mis võivad põhjustada tarkvarast olenemata arvuti aeglust). Lisaks on iga arvuti, nagu ka inimene, personaalne. Sellepärast on arvutit kõige efektiivsem kiiremaks muuta, nähes selle seisukorda pealt. Tavaliselt annavad kõige suurema kiirusekasvu Samm 5'e ja Samm 7.1'e läbitegemine. Samas aga on keeruline Samm 5'te lahti seletada, kuna tegemist on varieeruva puntkiga. Lisaks oleneb palju kõvaketta kiirusest ja selle ajakohasusest (kui tegemist on 5 aastat vana sülearvuti kõvakettaga, ei saagi sealt teab mis kiirust välja võluda). Mõistagi on kõige efektiivsem variant Windows või mõni muu operatsioonisüsteem uuesti paigaldada, aga see on rohkem IT inimeste rida. Siiski loodan, et ülalolev õpetus on natukenegi abiks.

 

 

Jäta oma kommentaarid

Lisa kommentaar külalisena

0
kasutustingimustega.
  • Ühtegi kommentaari ei leitud