Avast! Free Antivirus

 

1. SISSEJUHATUS 

Avast! Free Antivirus on maailma üks parimaid tasuta pakutavaid viirusetõrje lahendusi. Avast!'i muudab unikaalseks tema suur populaarsus - ühtekokku rohkem kui 200 miljonit kasutajat. Seda on rohkem kui ühelgi teisel viirusetõrjel. Pole ka ime, sest kuigi avast! on täiesti tasuta, on see võitnud palju menukaid auhindu (AV-ComparativesAV-Test jpt) ning sealjuures mitmel korral edestanud ka tasulisi tooteid. Lisaks ei koorma avast! arvutit, on eesti keelne ning seda on lihtne kasutada. 

 


Kuidas aga täpsemalt avast! alla laadida ning tööks kohandada? 


2. ALLALAADIMINE

Avast! tasuta viirusetõrje saab alla laadida programmi kodulehelt - http://www.avast.com/ 
Kes kodulehekülge külastada ei raatsi, siis siin on otsene allalaadimise link: 
http://files.avast.com/iavs9x/avast_fre … _setup.exe 


Kindlasti tuleks enne paigaldamist veenduda, et arvutis pole ühtegi teist residentset viirusetõrjet paigaldatud. Juhul kui sul on juba viirusetõrje ja soovid selle avast!'i vastu välja vahetada, pead eelmise viirusetõrje arvutist eemaldama ning arvuti taaskäivitama. 


3. PAIGALDAMINE

Olles paigaldusfaili arvutisse laadinud, ava see. Pärast lahti pakkimist peab avanema eestikeelne aken. Kui seda ei juhtu, liigu ülesse-paremale nurka ning kliki English nupule. Avanenud aknast vali Eesti 


Seejärel suunatakse sind tagasi paigaldamise juurde. Kuigi tegemist on tasuta viirusetõrjega, nõuab selle arendamine ja töös hoidmine siiski reaalset raha. Sellepärast pakubki avast! paigaldamise käigus erinevaid Google tooteid. Vastu toetab Google avast!'it kas siis rahaliselt või mõnel muul viisil. Samas on kasutajatel valik ka antud toodetest keelduda ning avast! ilma igasuguste lisaprogrammideta paigaldada. Järgnevalt vaatamegi, kuidas seda teha. 

Avanevas aknas eemalda linnuke Jah, paigalda Google Chrome brauser ning Jah, tee Google Chrome'st minu vaikebrauser eest. Seejärel vali Tavaline paigaldus asemel Valikuline paigaldamine 

 

 

 


Edasi küsitakse paigaldamise asukohta. See on kaust, kuhu avast! paigaldatakse. Vaikimisi on selleks Program Files, aga seda on võimalik muuta. Siiski on see reeglina vajalik ainult siis, kui paigaldad avast!'i näiteks teisele kettale/asukohta. Kliki Edasi> 

Seejärel on võimalik valida, millised viirusetõrje komponendid arvutisse paigaldatakse. Vaikevalikuna paigaldatakse kõik. Siiski pole kõiki valitud komponente ilmtingimata vaja, sest mitmed neist on tasulised ja ei paranda otseselt kaitsevõimet. Seega soovitan teha järgnevad muudatused:

 

 


E-kirja kilp kontrollib e-posti programmi tegemisi. Kui sa ei kasuta e-kirja programmi (Microsoft Outlook/Mozilla Thunderbird jt), siis võid selle valiku ära võtta. 


Tööriistad menüüst soovitan mina eemaldada Tarkvara uuendaja, avast! kaugabi teenus, Secureline, GrimeFighter, Päästeketas, avast!'i vidin (gadget) ja Simple management connector. Nende kõigi puhul on tegu eelkõige lisadega/tasuliste teenustega. Samas on Tarkvara uuendaja üpris hea tööriist, kuigi praktikas olen näinud, et keegi selle hoiatustele väga tähelepanu ei pööra. 
 


Siiski tutvustan valiku lihtsustamiseks mõnda komponenti: 

 • Brauseri kaitse puhul on tegemist avast!'i brauseri pluginaga, mis sarnaneb Web Of Trust pluginale. See kaitseb nii pahatahtlike- kui ka andmepüügiks mõeldud veebilehtede eest. Lisaks aitab see blokeerida internetis kasutaja jälgimist ning reklaame blokeerida. Kui sul on juba Web Of Trust või muu sarnane lisa brauserisse juba paigaldatud, on soovitatav valik eemaldada. 
 • Brauseri puhastaja on lihtne abimees, mis aitab sul vabaneda mõne muu programmiga kaasa tulnud tööriistaribadest ja brauseri seadistustest (näiteks muudetud otsingumootor/koduleht). 
 • Tarkvara uuendaja aitab kiiresti ja mugavalt uuendada tarkvara nagu brauserid, Flash player, Adobe Reader, Java jt. Kuigi tegemist pole automaatse uuendamisega, hoiab see arvuti turvalisust otseselt mõjutavatel programmidel silma peal ning annab sulle märku, kui mõni programm vajab uuendust.


Klikkides Edasi>, kuvatakse paigalduse informatsioon. Seal on kirjas kõik paigaldatavad komponendid ja muu informatsioon, enne kui paigaldamisega peale hakatakse. Kliki Edasi> 

Järgneb privaatsusalane teadaanne. 

 

 See puudutab avast!'i kommuuni. Avast!'i kommuun on lihtsamalt öeldes arvutite võrk, mis saadavad avast!'ile turvalisusega seotud informatsiooni. Selleks informatsiooniks on näiteks uued arvutisse tekkinud/alla laaditud failid. Tegelikkuses korjavad taolist informatsiooni enamjaolt kõik viirusetõrjed. Milleks aga üldse selline "failide korjamine" hea on? Kuna uued ja tundmatud failid on väga tihti pahavaraga nakatunud, on nende analüüsimine hea kogu avast!'i kasutajaskonnale. Taolise andmete läbitöötlemise käigus on võimalik pahavara kiiremini tuvastada ning ka avast!'it paremaks muuta. Siiski otseselt ühtegi personaalset/delikaatset informatsiooni arvutist avast!'ile ei saadeta, aga võib juhtuda, et mõni dokumendifail siiski leiab tee avast!'i serveritesse. 
Nagu ülalpool öeldud, ei ole saabuvate andmete seast võimalik ühtegi kasutajat/inimest tuvastada, sest saabuvaid andmeid töödeldakse automaatselt suurtes kogustes. Kui sa oled paranoiline ja soovid taolist tegevust mitte lubada, ava pärast avast!'i paigaldamist Seaded ning Kommuun menüüst eemalda märge "Osale avast!'i kommuunis". Siiski on soovitatav seda mitte teha, sest nii aitab iga avast!'i kasutaja potentsiaalsete pahavarafailide levikut peatada. 

Klikkides Edasi>, hakkab pihta avast!'i paigaldamine arvutisse 

 

 4. REGISTREERIMINE 

Avast! on ja jääb kodukasutajale tasuta viirusetõrjeks. Küll aga on vajalik avast!'i kord aastas nö "aktiveerida". Lihtsamalt öeldes tähendab see programmi registreerimist tema tasuta kasutamiseks. Seda saab teha kohe peale paigalduse lõppu, või hiljem. 

 

 

Registreerimiseks ava avast!'i kasutajaliides, tehes topelklõps oranž/sinakale ikoonile kella juures. Seejärel vali ülevalt Registreeri ning avanevas aknas Register:

 

 

 

Valikus on kaks registreerimise võimalust. Esimene on kasutada Facebooki kontot. Kellel Facebooki konto olemas on, võivad ennast hõlpsasti läbi selle registreerida. See nõuab vaid paar klikki (sh Facebooki sisse logimist) ning pärast seda ongi programm registreeritud. 

 

 

Veel lihtsam on kasutada e-posti aadressit. Antud juhul ei ole nõutav avast!'i konto loomine, piisab ainult oma e-posti aadressi sisestamisest ning "Register with email address" klikkamisest. Registreerides e-posti aadressiga, sisesta oma ees- (First name) ja perekonnanimi (Last name) ning e-posti aadress (Your email). Kliki Register with email address.

 

Edasi kuvatakse väike promo Avast! Internet Security kohta, mida on võimalus 20 päeva tasuta proovida. Kui sa sellega nõustud ja tahad tasulist toodet tasuta proovida, on sul iga hetk võimalus tagasi tasuta kaitse peale üle minna. Vastasel juhul vali "Stay with basic protection (soovitatav)

 Seejärel ongi programm aastaseks kasutamiseks valmis! 


5. KOHANDAMINE 

Kuigi avast!'i vaike seadistused pärast paigaldamist on küllaltki head, teeksin mina kasutuskogemuse parandamiseks seadetes mõned muudatused. Protsessi lihtsustamiseks olen valmistanud ka seadete kogu, mille saab alla laadida, klikkides sellele lingile. Pärast lingile klikkamist ava .zip fail ning paki see lahti/ava seesolev seaded.avastconfig fail.

 

 

Avanenud aken juhib sind läbi seadete impordi/taastamise protsessi. Selle lõpus on vajalik arvuti taaskäivitada.

Tehtud muudatused on järgnevad:

 

Lisatud:

 • Potentsiaalselt soovimatu tarkvara tuvastamine (Veebi ja Failisüsteemi kilbid)
 • Heuristika moodul maksimaalsel tasemel
 • Automaatne programmi uuendamine
 • Informatsioonisõnumite kestus muudetud 5 sekundi pikkuseks
Eemaldatud:
 • Helid
 • Kommuuni kirjed (Pood jms)
 • Pahavara andmebaasi uuendamisel teate kuvamine


Sellega ongi avast! tööle seadistatud. Nüüd jääb üle ainult arvuti taaskäivitada. Edaspidi kaitseb avast! arvutit automaatselt. See tähendab, et leitud ohud blokeeritakse juba eos ning kasutaja ei pea midagi tegema.

 


6. MUU 

6.1. Arvuti kontrollimine viiruste suhtes 
Reeglina pole arvutit viiruste suhtes vaja kontrollida. Seda võiks teha ainult juhul, kui arvad, et arvuti võib olla nakatunud või kui arvutit pole viirusetõrjega kaua aega kontrollitud. Kuna avast! kontrollib arvuti käivitudes mälu, tuvastatakse reeglina residentsed ohud juba selle käigus. Siiski soovitan pärast avast!'i paigaldamist ja arvuti taaskäivitamis sooritada Kiirkontroll, et avast! õpiks arvutit paremini tundma. See tähendab, et avast! koostab enda tarbeks listi/kogumi failidest, mis on ohutud. See aga muudab arvuti kasutamise kiiremaks.

 

 Lisaks on  arvutit võimalik kontrollida mitmel moel ja mitmel viisi. On võimalik sooritada nii täielik kontroll, kiirkontroll kui ka alglaadimise ajal toimuv kontroll. Viimane nimetatutest toimub enne Windowsi käivitumist ning see annab eelise tuvastada ka muidu varjatuna olevat pahavara. Soovituslik oleks teostada just see kontrollimine, kuna see on kõige põhjalikum.

 

 

6.2. Arvuti maksimaalne kaitsmine

Kuigi eelnevalt rakendatud seadistused parandavad avast!'i pakutavat kaitset, sisaldab uus avast! ka midagi täiesti uut. Tegemist on tugevdatud kaitsega, mis pakub kaitset just väga uute internetiohtude vastu. Laias laastus on tegemist valge listiga. See tähendab, et koostöös avast!'i pilvega, blokeeritakse failid, mis on väga uued/avast!'i kasutajatele tundmatud. Valikus on kaks režiimi, Mõõdukas ja Agressiivne

 

 

Tugevdatud kaitse saab sisse lülitada Seaded - Antiviirus - Tugevdatud kaitse alt.

 • Mõõdukas - failid, millel on kehv reiting, ei lasta arvutis käivituda
 • Agressiivne - ainult failid, mis on avast!'i kasutajatele tuntud, võivad arvutis käivituda.

 

 

Kõige paremat kaitset pakub Agressiivne režiim. See tähendab laias mõistes seda, et arvutis saab käivitada ainult tuntud/turvalisi faile. Siiski kuvatakse faili blokeerimisel teada, kus on võimalik faili eranditesse lisada/blokeerin tühistada. Tugevdatud kaitse sobib eelkõige arvutitesse, kus on suur turvarisk ning kuhu ei paigaldata pidevalt uusi programme (või vastupidi, kui näiteks lapsed paigaldavad vanema teadmata erinevaid programme, mis pole lubatud). Siiski peab arvestama, et Tugevdatud kaitse poolt blokeeritud faile on võimalik eranditesse lisada. Seda saab vältida, pannes avast!'i parooli alla (Seaded - Üldine).

 

 

 

 

 

Avast! Free Antivirus plussid/miinused: 

 

+ Väga lihtne kasutada

+ Tuvastab ja eemaldab kõiki viirusetüüpe (pahavara)
+ Eesti keelne
+ AutoSandbox (liivakast tundmatute programmide jaoks)
+ Skriptide blokeerija
+ Blokeerib pahatahtlike/ohtlike lehti
+ HTTP skanner
+ Tugev rootkit kaitse
- Reklaamib tasulist versiooni
- Nõuab aastas korra registreerimist
 

 

 

Jäta oma kommentaarid

Lisa kommentaar külalisena

0
kasutustingimustega.

Vestluses olevad inimesed