Web Of Trust

Igapäevaselt veebis surfates tunneb harilik arvutikasutaja end turvaliselt, kui külastab veebilehti nagu Gmail.com või Neti.ee 
Tõsi, need veebisaidid on suure kasutuskonnaga ning seetõttu ka väga turvalised. Sama võib tegelikult öelda ka näiteks Facebooki kohta. Tegelikult on Facebookil ka üks varjukülg - seal jagatavad lingid/lood/videod jms on pahatihti tegelikult viirusega nakatunud või lihtsalt massiliselt levima pandud, et kasutajaid veebilehele meelitada. Näiteks võib tuua igasugused videod, kus väidetavalt on kuulsate inimeste tsenseeritud videomaterjal. Video nägemiseks peab aga esmalt lingil klikkama ning seejärel videot jagama. Kuidas aga sellised kahtlased lingid ära tunda ja neist eemale hoida? Vastuseks on WOT http://ekaitse.ee/images/opetused/WOT/wot1.png 

Web Of Trust ehk WOT koduleheküljelt saab programmi alla laadida nii Internet Explorerile, Mozilla Firefoxile, Google Chromele, Safarile kui ka Operale. Tegelikult töötab WOT ka brauseritel nagu Comodo Dragon (põhineb Chromiumil) ning Seamonkey (põhineb Mozilla Firefoxil). 
WOT ise töötab pluginana, mis hindab veebilehti nende sisu järgi. Näiteks Gmaili kodulehel on hea hinnang (roheline), aga mõnel piraat-tarkvara pakkuval lehel võib see olla kollane või hoopis punane. Vastavalt värvile on lehekülg kas turvaline, või ohtlik. WOTi muudab eriti heaks see, et veebilehtede reitinguid kuvatakse ka linkide kõrval, mis kuvatakse näiteks Google otsingutulemustes või Facebooki uudistevoos. See lubab kasutajal juba enne lingile klikkamist vaadata lehel olevat reitingut, mis pärineb WOT kommuunilt. Internet Explorer 

WOT'i paigaldamine Internet Explorerile on mõnevõrra teistsugune, kui teistele brauseritele. Nimelt pole IE'le sisse ehitatud taolist pluginahaldurit, mis lubaks lisasi/pluginaid otse brauseri sees paigaldada. Sellepärast tuleb WOT'i kodulehelt alla laadida paigaldusfail, mille installeerimine on väga lihtne. Pärast paigalduse lõppu võib IE 9 kuvada märguande, et plugin pole veel käivitatud. Selleks tuleb lihtsalt all tekkinud aknal klikkida "Enable" või "Luba". Seejärel brauser taaskäivitada. 

Eraldi midagi seadistada ei tule, kuna “tehaseseaded” on korralikud ning ei vaja muutmist. Soovi korral võib enda WOT'i kasutaja registreerida ning veebilehtede hindamise eest punkte koguda. 

WOTi töötamistest annab märku tema ikoon. IE8 puhul on see taoline:
 
http://www.upload.ee/image/112296/WOT2.JPG 

Vastavalt veebilehe reitingule/sisule, kuvatakse mitut värvi ikoone. 

  • Kõige tavalisem on roheline ikoon, mis näitab, et veebileht on turvaline ning sellel on palju kasutajaid.
  • Järgmine on kollane/oranž, mis seab veebilehe turvalisusele/kasutamisele kahtluse. Need veebilehed on kahtleva hinnangu saanud tavaliselt sellepärast, et inimesed pole enda tellitud kaupa kätte saanud või ei olnud teenusega rahul. Muidugi võib esineda ka teisi põhjuseid.
  • Viimane hoiatus on punane, mis ütleb selgelt ära, et sinna veebilehele ei tohiks kasutajal asja olla. Veebileht võib sisaldada pahavarale viitavaid linke, või seda ise "serveerida". Samuti võib tegemist olla veebilehega, mis proovib külastajalt isiklikke andmeid välja meelitada. 


Kui te siiski kangekaelselt tahate hoiatusega lehele siseneda, peate seda eraldi kinnitama. 


Teised brauserid 

Teistele brauseritele WOT'i lisamine on märksa kergem. Näiteks Mozilla Firefoxi puhul mine http://www.mywot.com/ ning kliki rohelisel Download nupul. Seejärel Luba/Allow üleval kuvatud hoiatus ning kliki avanevas aknas Paigalda/Install. Seejärel tuleb brauser taaskäivitada ning WOT ongi paigaldatud. Kuna WOT'i saab ka enda äranägemise järgi seadistada, võib seda teha avanenud aknas. Kui aga selline soov puudub (tavakasutajal pole eraldi seadistamine vajalik) võib avanenud veebilehe lihtsalt sulgeda. 

Google Chrome puhul tuleb klikkida samal rohelisel nupul ning avanenud aknas klikkida Lisa/Add. 

Safari ja Opera puhul on paigaldus sama lihtne, kui eelneval kahel brauseril. 

Nagu eespool mainitud, on WOT väga hea kaaslane ka näiteks Google otsingumootorit kasutades: 
http://ekaitse.ee/images/opetused/WOT/wot_as.png 

Otsingu tulemuste seas näeb ka WOT'i ikoone, mis annavad märku, kas otsingu tulemustel olevale lehele tasub minna, või siis mitte. 


5. KOKKUVÕTE 
WOT saab hindeks 5.0, kuna tegemist on tasuta ning ilma igausuguste reklaamideta programmiga. WOT'i paigaldamise järel on veebis tuntavalt turvalisem toimetada, kui seda ilma WOT'ita. 
 

 

WOT plussid/miinused: 
+ Väga lihtne kasutada 
+ Blokeerib mistahes ohlikke lehte 
+ VÄGA efektiivne 
+ Paigaldusfail on väike
 
- hinnangud EI OLE alati 100% õiged 

http://ekaitse.ee/images/hindamine/VAGA_HEA5.0.png

 

Jäta oma kommentaarid

Lisa kommentaar külalisena

0
kasutustingimustega.
  • Ühtegi kommentaari ei leitud