Mida võiks teada nuhkvarast

Mitte millegi eest ei saa mitte midagi. Nagu igal pool mujal, kehtib see ka Internetis. Mingil moel tuleb teil ikkagi maksta, olgu see siis reklaamide vaatamine või teie isikuandmete registreerimine. Oluline on aru saada, milline on leping ja millega olete nõus maksma teenuste eest, mida saate väidetavalt tasuta. 


Kasutusele on võetud uut tüüpi tarkvara, millest olete võib-olla kuulnud: seda kutsutakse nuhkvaraks (spyware, nuhkimistarkvara) ja enamasti satub see arvutitesse koos mingi tarkvaraga, mis on saadaval väidetavalt tasuta. 


Mis on nuhkvara? 
Nuhkvara kogub teie isiklikku teavet – ilma sellest teid eelnevalt teavitamata ning andmata teile otsustusvõimalust, kas soovite lasta seda koguda. Nuhkvara võib huvi tunda mitmesuguse teabe vastu alates teie külastatavatest veebisaitidest kuni tundliku teabeni, nagu kasutajanimed ja paroolid. Nuhkvara sihikule võite sattuda, kui laadite alla näiteks muusikat failijagamisprogrammi abil, tasuta mänge ebausaldusväärsetelt saitidelt või muud tundmatust allikast pärinevat tarkvara. 

Nuhkvara seostatakse sageli tarkvaraga, mis näitab reklaame, nn reklaamvara (adware). Mõned reklaamijad võivad salaja teie arvutisse reklaamvara installida ning kuhjata teie töölauale soovimatu reklaamitulva, nii et see mõjutab teie tööviljakust. Reklaamid võivad olla ka pornograafilised või muul moel teile sobimatud. Reklaamide kuvamiseks või teie tegevuse jälitamiseks peab arvuti tegema täiendavat tööd, mis võib kahandada teie süsteemi jõudlust. 

See ei tähenda, nagu oleks paha iga tarkvara, mis teie võrgutegevusi jälgib või reklaame pakub. Kui registreerute tasuta muusika teenuse kasutajaks ning vastutasuks nõustute teile kohandatud reklaamide vaatamisega, võib tegemist olla õiglase kompromissiga. Ka võrgutegevuste jälgimine võib osutuda kasulikuks, et kuvada kohandatud otsingutulemusi või kohandatud eelistusi onlain-kaupluses. 

Võtmeküsimuseks on, kas teile (või mõnele teisele teie arvuti kasutajale) on korralikult teada antud, mida tarkvara teeb, ja kas olete selle tarkvara oma arvutisse installimiseks nõusolekut avaldanud. Teisisõnu, kas tarkvara varjab oma kavatsusi ning mil moel see teie arvutisse satub. 


Milline on petutarkvara? 
Nuhkvara ja volitamata reklaamvara on "petutarkvara" kaks näidet. Petutarkvara hulgas on programme, mis suunavad ilma teilt luba küsimata mujale teie brauseri avalehe või otsingulehe. Petutarkvara teie arvutisse sattumiseks on mitmeid mooduseid. Levinud trikk on installida tarkvara salamahti koos muu tarkvaraga, mida te soovite, näiteks koos muusika- või videofailide jagamise programmiga. 

Alati, kui oma arvutisse midagi installite, lugege kindlasti hoolikalt kõiki juurdekuuluvaid reegleid, sealhulgas litsentsilepingut ja privaatsusteadet. Mõnikord on tarkvara installikomplekti lisatud reklaamvara küll dokumenteeritud, kuid sellest võib juttu olla alles litsentsilepingu või privaatsusteate lõpus. 

Mõnikord installitakse petutarkvara teie arvutisse salamahti, ilma igasuguse hoiatuseta. Kui kasutate veebibrauserit Internet Explorer, võib see juhtuda, kui teie Internet Exploreri turvasäte on seatud madalaimale tasemele. Hoidke see säte kindlasti keskmisel tasemel või kõrgemal. See aitab teil kontrollida, mida teie arvutisse installitakse (allpool peatume sel teemal pikemalt). 

On teil juhtunud, et teil palutakse korduvalt allalaadimist aktsepteerida, kuigi olete juba "ei" öelnud? Petutarkvara loojad kasutavad taolisi trikke sageli, et oma tarkvara teie arvutisse sokutada. Kui teiega nii juhtub, ärge klõpsake nuppu "jah" ega "yes". Proovige selle asemel sulgeda veebileht, mis teilt allalaadimiseks luba küsis: klõpsake akna nurgas asuvat sulgemisnuppu "X". Võite ka Internet Exploreri sulgeda ja Interneti sirvimiseks uuesti käivitada. Kui külastate veebilehte, mis pidevalt taolisi hüpikaknaid tekitab, ei pruugi see veebisait teie usaldust väärida. 


Marek 
Allikas: Microsoft 

Jäta oma kommentaarid

Lisa kommentaar külalisena

0
kasutustingimustega.
  • Ühtegi kommentaari ei leitud